by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Tyrimas: aplinkos būkle patenkinti vos 2 proc. Lietuvos jaunimo – imtis veiksmų reikia jau dabar

Tyrimas: aplinkos būkle patenkinti vos 2 proc. Lietuvos jaunimo – imtis veiksmų reikia jau dabar

Neblėstant nerimui dėl mus supančios aplinkos būklės, daugėja organizacijų ir įmonių šia tema kalbančių vis garsiau. Viena iš jų – technologijų bendrovė „Samsung“, kuri šiemet Baltijos šalyse atliko tyrimą*, skirtą išsiaiškinti, kaip žmogaus poveikį aplinkai vertina jaunuoliai. Apklausos rezultatai ir džiugina, ir neramina: nors jaunimas prisijaukina vis daugiau tvarių įpročių, tačiau tuo pačiu metu yra ir pakankamai pesimistiškai nusiteikęs dėl grėsmių aplinkai.

„Samsung“ į aplinkos būklę visame pasaulyje žiūri vieningai – šių dienų kontekste mūsų planetos ekosistemos balansas itin svarbus. Todėl bendrovė imasi įvairiausių sprendimų, kad kuo daugiau kartų galėtų gyventi švarioje ir sveikoje planetoje. Tikime jaunimu ir jo idėjomis, todėl šia apklausa norėjome išsiaiškinti, kaip žmogaus poveikį aplinkai supranta ateities talentai“, – teigia programos „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė.

Aplinkos būklė ateityje kelia nerimą

Išgirdę klausimą, kokia yra dabartinė juos supančios aplinkos būklė, daugiau nei trečdalis – 35 proc. – respondentų atsakė, kad nors šiuo metu kritinių problemų nėra, tačiau jų atsiras, jei nepradėsime veikti dabar. Tačiau 30 proc. apklaustųjų taip pat tiki, kad visiems susitelkus, aplinką galima apsaugoti.

Būsimas aplinkos problemas Lietuvos jaunuoliai labiausiai sieja su prasta vyriausybės vykdoma politika (18 proc.), pasauliniu atšilimu bei jūros lygio kilimu (16 proc.), maisto švaistymu (15 proc.) ir oro tarša (11 proc.).

Tačiau tarp apklaustųjų gaji ir nuomonė, kad atsakomybė už tvaresnį pasaulį atitenka kiekvienam žmogui ir jo veiksmams – taip mano net 58 proc. Lietuvos jaunuolių. Todėl daugiau nei pusė respondentų į kasdienius vartojimo įpročius atkreipia vis daugiau dėmesio.

Kiekvieną dieną tvaresnio rytojaus link

Lietuvos jaunimas, vis labiau besidomintis tvaresniu gyvenimo būdu, beveik vienbalsiai aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą sieja su atliekų rūšiavimu arba perdirbimu (79 proc.). Kiti jaunuolių propaguojami įpročiai tvaresniam rytojui: žaliųjų miesto plotų ir laukinių vietovių saugojimas (58 proc.), apsipirkimas iš antrų rankų ir antrinių žaliavų naudojimas (56 proc.) bei sunaudojamo elektros kiekio sumažinimas (54 proc.).

Visgi tam, kad būtų lengviau įgyvendinti tvarius pasirinkimus, būtinas ir verslų bei organizacijų palaikymas. Net du trečdaliai lietuvių džiaugiasi, kad juos supanti bendruomenė ragina gyventi tvariau.

Deja, tačiau didžiausiu iššūkiu, atitolinančiu nuo aplinkai draugiškesnių sprendimų priėmimo, jaunimas įvardija pinigų trūkumą – net 60 proc. apklaustųjų teigia, kad tvarūs pasirinkimai vis dar yra brangesni.

Tvariam mąstymui skatinti – specialus projektas 

Tam, kad paskatintų jaunimą rinktis tvarų gyvenimo būdą, „Samsung“ šiemet organizuoja specialų konkursą. Rugsėjo 12 d. startavęs socialinės atsakomybės projektas „Solve for Tomorrow“ 9–12 klasių Baltijos šalių moksleivius kviečia generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų tvaresnei aplinkai kurti. Trijų geriausių idėjų autoriams atiteks net 16 tūkst. eurų prizinis fondas. 

„Per ilgus šio projekto gyvavimo metus esame daugybę kartų įsitikinę, kad moksleivių įdėjos ir ryžtas gali padėti pasiekti puikių rezultatų. Šiemet Baltijos šalių moksleivius kviečiame į gyvenimą mokykloje ir bendruomenėje pažvelgti per tvarumo prizmę ir ieškoti technologinių sprendimų, kurie prisidėtų prie aplinkos tausojimo. Laukiame įvairiausių jaunimo idėjų: nuo mobiliųjų programėlių iki aplinkosaugos iniciatyvų“, – teigia E. Tamelytė.

 Registracija ir daugiau informacijos: www.skaitmeninisiq.lt.

*Apklausą 2022 m. rugpjūtį atliko „Samsung Electronic Baltics“, bendradarbiaudama su tyrimų agentūra „Norstat“. Apklausoje dalyvavo 1525 metų amžiaus respondentai: Lietuvoje – 250, Latvijoje – 250, Estijoje – 250.