by-cube6726DE18-128E-43E4-B447-D06D47091442icon-password-hideicon-password-showicon-soc-twitterCAD844F2-320D-45C6-B175-AF8D01DF9766icon-soc-whatsapp112CBFE3-B5AA-4B81-8862-89F6C0D8AA7D

Kaip gimsta idėjos komandose: penki efektyvūs metodai ir technikos

Kaip gimsta idėjos komandose: penki efektyvūs metodai ir technikos

Smegenų šturmas, geriau žinomas „brainstormo“ pavadinimu, yra plačiai taikomas metodas, kai  per trumpą laiką reikia sugalvoti naudingų įvairiapusių idėjų. Mokslas įrodė, kad kelių žmonių mąstymas apie tą patį vienu metu ir keitimasis idėjomis iškart  duoda ypač produktyvų rezultatą.

„Mūsų smegenys sugeba kurti pasaulį keičiančias idėjas, spręsti sudėtingas problemas, tačiau, yra ir kita medalio pusė – ne visada paprasta jas prisikviesti. Daug kas esame buvę liudininkais, kai keli greitai mąstantys ir daug kalbantys susitikimo dalyviai okupuoja erdvę ir laiką, o ramesni lieka nepravėrę burnos. Tikriausiai esate patyrę ir „inkaro efektą“, kai visa grupė užsikabina už kelių pradinių idėjų ir negeba mąstyti apie naujus, geresnius variantus“, – sako konkurso ir programos „Solve for Tomorrow“ vadovė Baltijos šalyse Eglė Tamelytė, pasidalinusi keliais efektyviais ir lengvai pritaikomais sėkmingo ir produktyvaus susitikimo metodais.

Rašymas 

Nekalbėkite. Kiekvienas dalyvis ant lapelio užrašo tris idėjas. Po šešių minučių savo lapelį perduoda kolegai iš kairės. Dabar kiekvienas prieš akis turi lapelį su kito idėjomis. Reikia kelias minutes užrašyti tų idėjų strateginius akcentus. Vėl keičiamasi lapeliais, kol jūsų pirmas lapelis apsuks ratą ir grįš. Iš eilės aptarkite visų idėjas ir jų akcentus, išsirinkite geriausias.

Privalumas: Kiekvienas turi progą išsakyti savo mintis lakoniškai ir konkrečiai.

Perkėlimas

Išsirinkite visiems žinomą garsią asmenybę. Pagalvokite, kaip ji spręstų užduotį. Kokios būtų jos idėjos ir įgyvendinimo būdai. Šis metodas iš pirmo žvilgsnio atrodo kvailokas, tačiau jame slypi keli psichologiniai triukai. Kartais žmonės varžosi išsakyti mintis. O pasakymas „Aš manau, kad Elonas Muskas darytų štai taip….“ atpalaiduoja. Be to, padeda žinomo žmogaus būdo savybės. Tarkim, E. Musko novatoriškumas, gali jums padėti rasti idėją, kuri neateitų į galvą, jei mąstytumėt tik iš savo perspektyvo

Privalumas: Išlaisvina mūsų mąstymą, neberūpi realūs biudžetai, terminai.

Anonimas

Labai tinka karantino sąlygomis arba bet kada, kai komandos narius skiria atstumas. Sukurkite bendrą „Google“ dokumentą. Leiskite visiems prie jo prijungti ir kelias dienas rašyti ten savo idėjas. Vėliau susijunkite į bendrą pokalbį ir aptarkite paeiliui, kas surašyta dokumente. Niekas nežino, kuri idėja kieno. Tai atleidžia nuo atsakomybės. Išvengsite ir šališkumo. Juk kartais žmonės linkę palaikyti ne pačias idėjas, o tuos, kurie jas išsakė.

Privalumas: Tinka pandemijos laikotarpiu, yra labai objektyvus.

Žemėlapis

Dažniausiai pirma idėja, kurią pasakome nėra pati geriausia, bet ji padeda gimti dar trims. Užrašykite pirmą lentoje, tuomet kitas iš jos kilusias surašykite apačioje ir sujunkite linijomis su pirma idėja. Iš antrų idėjų linijos eis į dar naujas. Šio metodo esmė – matyti visą idėjų medį ir suprasti, ar judate tolyn, ar sukatės toje pačioje vietoje

Privalumas: Ypač tinka tiems, kurie turi vizualų mąstymą. 

Saulė

Tinka tuomet, kai jau turite patvirtintą idėją. Užrašykite ją lentoje ar planšetėje. Nubrėžkite nuo jos šešis saulės spindulius. Kiekvieno gale užrašykite po klausimą. Kam? Koks? Kada? Kur? Kodėl? Kaip? Žiūrėdami į klausimus juos mintyse praplėskite. Tarkime, kokią problemą sprendžiame? Kokiomis priemonėmis ją geriausia spręsti? Iš kur galime gauti šias priemones? Savo klausimus ir atsakymus užrašykite. Vėliau susisteminkite visų dalyvių klausimus ir atsakymus.

Privalumas: Tas pats klausimas gali turėti kelis gerus atsakymus.

Nuo 2014 metų socialinės atsakomybės projektus Lietuvoje įgyvendinanti tarptautinė technologijų bendrovė „Samsung“ šiemet moksleivių klausia – kaip gyvensime po pandemijos. Bendrovė skelbia konkursą ir edukacinę programą „Solve for Tomorrow“, kurios metu ieškoma atsakymo, kaip atkurti balansą tarp gyvenimo skaitmeninėje erdvėje ir realybėje. Trijų geriausių idėjos autoriams atiteks net 18 tūkst. eurų prizinis fondas.